Prírodná kozmetika od ErikyHandmade, výroba prírodnej kozmetiky

Kokosový olej a jeho účinky

Publikované 17.03.2014 v 20:06 v kategórii Účinné látky, prečítané: 578x

       Spomedzi mnohých rastlinných olejov je kokosový olej jedným z najčastejšie používaných,  má všestranné použitie, je výborne znášaný všetkými typmi pokožky a môže sa používať i na pokožku malých bábätiek.Kokosový olej sa získava z dužiny zrelých kokosových orechov (niektoré druhy oleja sa získavajú z usušených kokosových orechov, z pohľadu zdravia sú však lepšie oleje pochádzajúce z tých čerstvých). Obsahuje množstvo cenných látok, kyselinu laurovú, kyselinu myristovú a palmitovú ako aj vitamíny A, C a E a ďalšie látky.Kokosový olej je zvláštny aj svojou konzistenciou. Pri teplote do 25°C má tuhé skupenstvo, pri vyšších teplotách sa však mení na kvapalný.Je výborný proti kvasinkám, plesniam i vírusom a pôsobí tiež ako prírodné antibiotikum.Niektorí ľudia užívajú kokosový olej v surovom stave ako doplnok zdravia. Pomôže napríklad pri starostlivosti o zuby, kde prispieva k ochrane chrupu pred zubným kazom a aj preto sa často objavuje ako základ prírodných zubných pást.Môžete ho používať i na rôzne poranenia – či už na boľavé kútiky na ústach, na natieranie suchých pier, na vysušenú pokožku. Je výborný na ošetrenie pokožky po holení a tiež sa s obľubou používa po opaľovaní, prípadne vďaka prirodzenému UV filtru (nie však vysokému) ho mnohí používajú aj ako prírodnú ochranu pred UV lúčmi.Možno ho tiež použiť na ekzém, vyrážky alebo ako podporu hojenia jaziev.Je vhodný pre všetky typy pleti, pokožka ho krásne vsiakne a po použití je jemná a vláčna. Kokosový olej môžu používať tehotné ženy na prevenciu vzniku strií, čo sú nepekné jazvičky v podkoží vznikajúce kvôli nedostatočnej elasticite pokožky. Výhodou je, že kokosový olej je prírodný, takže neobsahuje žiadne pridané konzervačné látky, parfumy, parabény a iné možné škodliviny. Z toho dôvodu je vhodný aj na citlivú pokožku malých detí či bábätiek.V zime týmto olejom môžete nahradiť rôzne ochranné krémy do nepriaznivého počasia či už pre seba alebo pre svoje deti. Ak vás trápi suchá pokožka na rukách či chodidlách, suché lakte alebo kolená, opäť môžete siahnuť po tomto oleji. Pravidelným používaním dostane pokožka potrebnú regeneráciu a výživu a prejaví sa to aj na jej vzhľade.
     V Ázii (predovšetkým v Barme, Indii a na Srí Lanke) je kokosový olej veľmi cenený a používa sa pre vlasové zábaly proti lámaniu vlasov a končekov, a tiež proti vypadávaniu vlasov. Je veľmi vhodný pre vlasy suché, poškodené a rozstrapkané.

Pri pravidelnom používaní reguluje vypadávanie vlasov, dodáva lesk, zmäkčuje a vyživuje vlasovú pokožku a dokáže úplne odstrániť lupiny. Tiež napomáha ľahkému rozčesávaniu. Najlepšie pôsobí ako zábal vlasov pred ich umytím, ale môžete ho tiež jednoducho votrieť do vlasovej pokožky.

       Je zložený z mastných nasýtených kyselín, ktoré obsahujú veľké množstvo antioxidantov. Vďaka tomu je schopný narušiť lipidovej membrány baktérií, vírusov a kvasiniek, a pôsobí tak ako prírodné antibiotikum.

Naozaj zázračnú schopnosť preukazuje pri liečení nepríjemnej kandidózy. Podľa mnohých skúseností postačí jedna lyžička kokosového oleja denne alebo vonkajšie potieranie, a kvasinky, ktoré spôsobujú kandidózu, postupne zmiznú. Napomáha hojeniu vyrážok, jaziev či ekzémov.

       ,môžete ho využiť aj ako balzam po holení. Je ideálny pre citlivú pokožku, ktorá sa holením narúša.

Chemické vody po holení často vytvárajú pupienky na tvári, to sa vám s kokosovým olejom nestane. 

       Čistiť zuby olejom sa vám možno môže zdať čudné, ale naozaj to funguje. Oleje, soli a ďalšie prírodné látky sa na čistenie zubov používali už od staroveku, a dokonca aj v dnešnej dobe alternatívna medicína odporúča miesto pasty a kefky jednoducho použiť prst a olej, najlepšie ten kokosový.

Bežné bieliace pasty obsahujú veľké množstvo agresívnych chemických látok, ktoré poškodzujú sklovinu. Môžete vyskúšať po čistení zubov bežným spôsobom minútu až dve trieť zuby panenským kokosovým olejom. Po niekoľkých týždňoch budú vaše zuby viditeľne belšie. Okrem toho panenský kokosový olej upokojuje ďasná a zamedzuje tvorbe áft v ústach.


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?